Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi çok genel ve etkin bir tedavi modelidir. Bu sebepten, çene-yüz bölgesi, alt çene eklemi, tükürük bezi rahatsızlıkları çene cerrahisinin çalışma alanı içindedir.

Diş hekimliğinin sıklıkla uygulanan implantların çeneye yerleştirilmesi, implant için gerekli olan kemiğin yetersiz olması sonucu kemik greftleri konulması gibi ileri implant cerrahisi uygulamaları da yer almaktadır.

İmplant nedir?

Diş implantları, eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. İmplantlar, küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlemden sonra üç ay gibi kısa bir sürede tamamen kemiğe tutunur. Bu tutunma sonrası implant gerçek bir diş kökünün yerini alarak üzerine yapılacak protezi taşımaya hazır hale gelir.

İmplant hangi durumlarda yapılabilir?

Çene kemiğinde tek diş eksikliğinde, birden fazla diş eksikliğinde ve tam dişsizlikte uygulanmaktadır.

İmplant yapılabilmesi için gerekli kriterler nelerdir?

İmplant ileri derecede kontrol edilemeyen diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları olan kişiler haricinde herkese uygulanabilir. Çene kemiğinin yeterli kalınlıkta ve yükseklikte olduğu durumlarda hemen yapılabilir. Çene kemiğinin yeterli olmadığı durumlarda ise bu bölgeye çeşitli işlemler uygulanarak kemik implanta uygun hale getirilir.

İmplant için herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır?

İmplant için üst yaş sınırlaması yoktur. Bununla birlikte büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklarda ve gençlerde tercih edilmez.

İmplant avantajları

Tedavi sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar. İmplant sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir. İmplantlar ile desteklenmiş total protez kullanan kişilerde, protez tutuculuğunun artmasını sağlar.

Sinüs lift operasyonu nedir?

Kafa kemikleri arasında, sinüs adı verilen hava boşlukları yer almaktadır. Üst çene arka bölge dişleri kaybedildiğinde, bu bölgenin üstünde yer alan sinüsler hava basıncının etkisiyle genişleyerek altındaki kemiğin incelmesine yol açarlar. Kaybedilen dişlerin yerine implant uygulayabilmek için belli miktarda kemik hacmine ihtiyaç vardır. Azalan kemik miktarını arttırmak amacıyla sinüs tabanının cerrahi olarak yükseltilmesi işlemine sinüs lifting adı verilir.

—Operasyon sonrası;

Kanama olmaması için operasyon sonrası ilk 24 saat tükürülmemeli, sıcak gıdalar tüketilmemeli, sıcak banyodan uzak durulmalıdır. İşlem yapılan bölgeye dışarıdan buz uygulanabilir. Operasyon bölgesinde enfeksiyon gelişmemesi ve iyi bir iyileşme olması için ağız bakımı çok önemlidir. Sigaranın iyileşme üzerindeki negatif etkileri bilinmektedir. Bu dönemde sigara kullanılmamalıdır.

İşlem yapılan alanı görmek için dudakları çekiştirerek açmak dikişlerin açılmasına sebep olabileceğinden yapılmamalıdır. Basınçla burun temizliği yapılmamalı ve ağız açık hapşırılmalıdır.

Operasyondan sonra yaklaşık 6 ayda kemik dokusu yeterli sertliğe erişir ve implantlar yerleştirilebilir.

Apikal rezeksiyon

Kök ucu bölgesindeki enfeksiyonun cerrahi olarak kazınması ve çıkartılmasıdır. Geleneksel kanal yöntemi ile sonuç alınamadığında apikal rezeksiyon gerekli olur. Kanal tedavisi çok iyi yapılsa bile sonuç değişmeyebilir. Eğer ilk yapılan kanal tedavisi eksik yapılmamışsa tekrar kanal tedavisi ile çözüme ulaşılmaz. İnfekte alan temizlendikten sonra kök ucu amalgam dolgu, bioseramik ajanlarla kapatılır.