Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Çocukluk çağında (0–14 yaş) süt ve daimi dişlerde oluşabilecek çürük, travma ya da kalıtımsal deformasyonların tedavisi gibi tüm dental tedavilerin ve yine koruyucu diş hekimliği tedavilerinin pedodontistler tarafından sağlıklı ve engelli çocuklara uygulandığı diş hekimliği dalıdır.

Pedodonti kliniğinde yapılan tedaviler genellikle ikiye ayrılır:

—Oluşmuş problemlerin giderilmesine yönelik tedaviler:

— Çürük diş tedavileri

— Çocuklarda oluşabilecek diş kayıplarında yapılacak protezler

— Diş çekimi

— Travma sonucu oluşmuş diş kırıklarının tedavileri

— Kanal tedavisi

 

—Koruyucu uygulamalar:

— Çocuğa ve ebeveynlerine verilecek ağız hijyen eğitimi

— Sağlıklı beslenme alışkanlığının diş sağlığına etkisi hakkında bilgilendirme

— Fluorid uygulamaları

— Fissür örtücü uygulamaları

— Yer tutucu uygulamaları

— Spor karşılaşmaları sırasında kullanılan diş koruyucularının uygulanması

 

Süt Dişleri Neden Daha Kolayca Çürür?

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler. Bu nedenle çürümeye daha yatkındırlar, daha kolay ve hızlı çürürler. Çocuklar ağız bakımına dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmaktır.

Süt Dişlerindeki Çürükler Tedavi Edilmeli midir?

Süt dişerinin ilk görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadır. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri Ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları ileride gelişim yetersizliği, diş çapraşıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemleri (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir.

Çocuklarda Diş Yaralanmaları

Çocuklarda dişlerin zarar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulmalıdır. Doğru tanı çok önemlidir. Bunun için hekiminiz size, kazanın ne zaman ve nerede olduğunu, darbeye sebep olan şeyi, kaza sonrası baygınlık, kusma, hafıza kaybı vb. olup olmadığını soracaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda en doğru tedavi uygulanabilecektir.

Çocuklardaki diş yaralanmaları bazen kalıcı dişin tamamen yuvasından çıkması şeklinde olabilir. Bu durumda çıkan diş ile birlikte acilen diş hekiminize gitmelisiniz. Bu esnada diş, bir bardak sütün içinde, eğer süt mevcut değilse temiz bir su içinde, o da mümkün değilse çocuğun ağız içinde dilinin altında muhafaza edilmelidir.

Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebek 6–8 aylıkken (yani ağızda ilk dişler göründüğü zaman) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,-3 yaş) başlanması uygundur. Okul nesli çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken genellikle dişlerin görünen ve kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle 9 yaşa kadar fırçalama işleminden sonra anne-babanın kontrolü, çocuğun ardından dişleri kendilerinin de bir kez daha fırçalamaları çok önemlidir.