Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Endodonti özellikle kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği ana bilim dalıdır.

Dişin iç kısmında mine ve dentin tabakasının altına iplik gibi kök ucuna kadar uzayan, dişin beslenmesini ve korunmasını sağlayan pulpa (sinir) dokusu vardır. Bu dokuların hastalığı ile ilgilenen bilim dalına endodonti denir.

Kanal tedavisinin amacı, iltihaplanan pulpa dokusunu dişten uzaklaştırıp meydana gelen boşluğu doku dostu maddelerle doldurmaktır.

Dişin Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Soğuk ve sıcak gıda tüketim sırasında oluşan diş ağrısı ve hissedilen diş hassasiyeti bir iltihap başlangıcı habercisi olabilir. Bu iltihap belirtilerine dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de dâhil edilebilir. Tedavi edilmeyen dişlerde enfeksiyon kök ucundan çene kemiğine geçer ve yüzde küçük, büyük şişliklere neden olabilir.

Kanal Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

— Radyografi alınarak problemli dişin belirlenmesi, teşhis.

— Diş canlıysa lokal anestezi uygulaması, diş ve çevre dokuların uyuşturularak duyarlılığının geçici olarak bloke edilmesi.

— Dişin mine ve dentin tabakalarındaki çürüklerin temizlenerek, pulpaya ulaşılacak boşluğun oluşturulması.

— Elektronik aletler kullanılarak kök-kanal sisteminin uzunluğunun saptanması

— Döner alet sistemleri kullanılarak, kök kanalı içindeki enfekte dentin dokularının ve mikroorganizmaların yok edilmesi.

— Genişletilip dezenfekte edilen kök kanal sisteminin doku dostu materyallerle doldurulması.

Kanal tedavisi tek seans veya bazı durumlarda 4–5 seans sürebilir.

Kök kanalı tedavisinden sonra, dişin çevre dokularla ilişkisi kesilerek, enfeksiyonun bir daha oluşmaması ve dişin çevre dokularında meydana gelmiş bir hasar varsa onun onarılması amaçlanır. Bu amaca ulaşabilmek için iyi bir kök kanalı dolgusuyla beraber hermetik bir şekilde dişi kaplayan ve sızıntıya müsaade etmeyen uygun teknikle yapılmış üst yapı restorasyonları gerekmektedir.

Tüm bu şartlar sağlandığında kanal tedavisinde başarı oranı %90′ a varmaktadır.