Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Estetik Diş Hekimliği

Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözülebilmektedir. Gülüş tasarımı işte burada çok önemli bir işlev üstlenmektedir.

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin bir takım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır. Burada önemli olan ilk bakışta anlaşılan çok büyük, çok beyaz, fırlak vs. Dişler değil tam tersine yapıldığı diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyen kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.

Genellikle insanların tanışınca ilk baktıkları yer gülümsemeleridir. Ahenksiz bir gülümsemede gözleriniz hemen kişinin dişlerine odaklanır, bilinçaltında o kişinin gülümsemesindeki uygunsuzluğun sebebini bulmaya çalışırsınız. Bunu hepimiz yaparız. Sosyal doğamızın bir parçasıdır. Ahenkli bir gülümsemede ise beynimiz o kişinin hoş bir gülümsemesi olduğunu kaydeder ve dikkatini gözlerine yönlendiririz.

Size yakışan estetik gülüş ifadesini belirlerken dikkat edilen diğer faktörler şunlardır:

—Yüz hatlarınız;

Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir.

—Cinsiyetiniz;

Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Alın, burun, çene ucu orantısı farklılıklar gösterir.

—Yaşınız;

Gülüşünüze dikkatli bakarsanız dişlerinizin geçliğinizden daha koyu renkte olduğunu ve ışıltısını kaybettiğini göreceksiniz. Uzun yıllar kullandığınız sigara, çay, kahve, kırmızı şarap ve kimi zaman da dişin mine tabakasının aşınması yıllar ile beraber gülümsemenizin renksizleşmesine, silikleşmesine sebep olur.

Yaş ilerledikçe karşılaşılan bir diğer problem de burun ucu ile çenenin birbirine yaklaşması yani yüzün alt 1/3′ ünün kısalmasıdır. Yüzün alt 1/3’ündeki yumuşak dokular, çene kemikleri ve dişler tarafından desteklenir. Dişlerinizi kapattığınızda (özellikle arka dişler) meydana gelen yükseklik bu destek için çok önemlidir. Yıllarla birlikte çene kemikleriniz incelir, dişleriniz aşınır ve bu mesafe kısalır. Dişlerdeki aşınma 40 yaş üstünde iyice belirginleşir ve çok yaygındır. Bir de diş sıkma ve gıcırdatma problemi varsa dişler hızla kısalır ve çoğu zamanda kırılır. Dişler çok kötü gözükür, fonksiyonları yerine getiremez ve bunlara ilave olarak çene ekleminde problemler oluşmaya başlar ve tüm bunlar kişiyi kırışık ve yaşlı gösterir.

—Gülüş simetrisi

—Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri

— Dudaklarınız;

İdeal bir tasarımda uygun olan dişlerde ve çenelerde düzeltilmesi gereken problemler halledildikten sonra dudakla ilgili düzeltmelerin yapılmasıdır. Çünkü dudak kenarlarının aşağı veya yukarı oluşu ifadeyi tamamen değiştirebilir.

—Dişetleriniz;

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemiş ise çekici görünemezler.

Sağlıksız dişetleri: Periodontal hastalık nedeni ile dişetleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler.

Dişetleriyle gülümseme: (gummy smile) Gülümsedikleriyle diş etleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile dişeti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.

Dişeti çekilmesi: dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir, kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Bu durumda öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz dişeti kenarları: Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazı dişlerde çok yukarıda ya da çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb.) Estetik prosedürlerden önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir.

Dişeti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu ya da doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattında ise bunların da yok edilmesi gerekir.

-Ten rengi;

Koyu bir ten rengine sahip esmer kişilerde çok açık renkli, parlak, dikkat çekici dişler uyumlu ve güzel bir gülüşü sağlayamazken, daha açık ten rengine sahip kişilerde bu dişler daha natürel durur ve gülüşün harmonisi sağlanır.

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlık altında toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içinde değişik varyasyonlara sahiptir.

Çekici Gülüş: Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre fark edilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

Entelektüel Gülüş: Dişler düz bir çizgi üzerine sıralanmıştır. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır.

Sportif Gülümseme: Entelektüel ve çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur.

 

Gülüş Tasarımında Kullanılan Teknikler:

—Porselen Laminate veneers

—Beyazlatma: Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için kullanılan oksijenasyon yöntemidir.

Dişlerdeki renklenme iki çeşittir:

1-İç renklenme: Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) Bu sınıfa girer.

2-Dış renklenme: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir.

Beyazlatma işlemi iki şekilde uygulanır:

-ofis ortamında bir saat içinde gerçekleştirilen beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan kısa sürede 6-8 ton diş rengini açan en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

— Home (ev) tipi beyazlatma ağızda alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbomid peroksit esaslı jeller konularak yapılır. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır.

— Bonding (kompozit dolgu)

— Metal desteksiz porselen kuronlar