Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Konservatif Tedavi

Dolgu, dişlerimiz çürüdüğünde var olan madde kaybını telafi etmek için çürük kısmın temizlenip, dişe uygun malzemelerle restore edilmesidir.

Çürük Nedir?

Çürük, ağız floramızda var olan bakterilerin, gıda artıklarıyla beslenmesi sonucu oluşturdukları asitli yan ürünlerin diş minesinin ana yapısına geri dönülmez biçimde yıkıma uğratmalarıdır.

Teşhis ve Tanı Yönetimi

Gözle görülebilen yüzeylerde oluşan kahverengilik veya oyukların belirlenmesi kolaydır, fakat bu belirtileri oluşturmamış çürüklerde röntgen tanısı gereklidir.

Amalgam Dolgu:

Günümüzde kullanılan en eski dolgu malzemesidir. Yaklaşık olarak 150 yıldır kullanılmaktadır. İçeriğinde %45–50 cıva ve gümüş, kalay, bakır ile oluşan metal alaşımları kullanılır.

Kompozit Dolgular:

Diş hekimliğindeki gelişmelere paralel olarak son yirmi yılda geliştirilmiş dolgulardır. Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez ve estetik beyaz dolgu olarak adlandırılır.

En büyük üstünlükleri sadece çürük kısmın temizlenmesinin yeterli olması, dolgunun tutuculuğunu sağlamak için ekstra preparasyona ihtiyaç duymamaları, diş renginde hazırlanabilmeleridir.

Porselen Dolgular-Kısmi Dolgular (inley/onley)

Ağızda dolgu yapılamayacak kadar madde kaybına uğramış bir dişi kuron kaplamak yerine sadece basit bir ölçü alarak eksik kısımları porselenden hazırlayıp orijinal dişi kullanmaya devam etmek mümkündür. Ayrıca diş eti seviyesinin altına inen çürüklerde veya dişin içine çivi yerleştirilmesi lüzumu görülen çürüklerde de porselen dolgu yöntemi, hastalarımıza iki seansta mükemmel diş görüntüsü ve fonksiyonu kazandırmaktır.