Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Ortodontinin temel amacı diş, çene ve yüz bölgesinde bulunan bozuklukların oluşmasını önlemektir. Benzer şekilde mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ve bununla beraber iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık alanıdır.

 

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

— Kalıtsal etkenlere bağlı

— Doğumsal anomaliler ( dudak, damak yarığı gibi)

— Hatalı fonksiyonlar ( ağız solunumu gibi)

— Zararlı alışkanlıklar (parmak emmek, uzun süre emzik kullanmak gibi)

— Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybedilmesi

-Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar

 

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Muntazam diş ve çeneler iyi bir yüz estetiğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu sebeple çene eklem bozuklukları, diş yapısı ve yüz bölgesindeki bozukluğu estetik açıdan toparlaması amacıyla tedavi edilmelidir. Aynı zamanda;

—Kişinin etkin şekilde besinleri ısırıp çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.

— Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır.

— Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

 

Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10–12 yaş) muayene edilmeleri gerekmektedir.

5–6 yaş yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok önemlidir.

 

Koruyucu Ortodontik Tedavi

Bu tedavilerde amaç, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır.

 

Önleyici Ortodontik Tedavi

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir.

 

Sabit Ortodontik Tedavi

Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketle ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulamasına izin vermekte, böylece tamamen görünmez olabilmektedirler (lingual ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Tedavi ile elde edilen sonuçların korunması için çeşitli pasif ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.