Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Yani gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir.

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir hassasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş-dişeti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı enfeksiyon yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?

Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Dişeti hastalığının nedeni nedir?

Dişeti hastalığının en önemli nedeni “bakteriyel diş plağı” adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılamazsa diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından sakınan zararlı ürünler dişetinde irritasyona neden olur. Bu ürünler nedeniyle diş etini dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteri daha derine, kemiğe kadar ilerler ve diş destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanır ve çekimleri bile gerekebilir.

Dişeti hastalıklarının diğer sebepleri ise,

— Sigara

— Genetik faktörler

— Hormonal değişiklikler (hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon)

— Stres

— İlaç kullanımı (doğum kontrol hapları, antidepresanlar, kalp ilçları)

— Diş sıkmak veya gıcırdatmak

— Diabet gibi önemli sistemik hastalıklar

— Kötü beslenme

— Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kron ve köprüler

Dişeti hasalığı nasıl önlenir?

Periodontal hastalığın önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için, günlük ağız bakım işlemleri (diş fırçalama ve diş ipi kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir. Diş hekimine düzenli aralıklarla (en az senede iki kere) gidilmesi, eğer ihtiyaç varsa diş taşı temizliği yaptırmak da aynı derecede önemlidir. Ayrıca;

—Dengeli beslenmek, boş kalorilerden ve çok yapışkan gıdalardan kaçınmak

—Kendi kendinizi muayene etmeyi öğrenmek ve bunu rutin olarak yapmak da oluşabilecek bir rahatsızlığının önüne geçmek için etkili önlemlerdendir.

 

Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir?

Dişeti hastalığının erken dönemde tedavi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diş taşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır.

Periodontal sağlık ve periodontal tedavinin önemini anlamak için şunu akıldan çıkarmamak gerekir: periodontal olarak sağlıklı olmayan dişlere hiçbir restoratif tedavi uygulanamaz.