Hoşgeldiniz..!

  • Almanca
  • İngilizce
  • Rusça
  • Türkçe

Opening Hours : Pazartesi - Cumartesi / 09:00 - 19:00
  Contact : + 90 533 676 68 35

Protezler çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin tekrar kazandırılması, estetik bozuklukların giderilmesi, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

Meydana gelen diş kayıpları, oluşan kaybın sayısına göre farklı protez tipleriyle giderilebilir.

Sabit Protezler

Zaman içerisinde meydana gelen diş kayıplarının, komşu dişler üzerine sabitlenen hastanın kendi dişi veya dişleri gibi algıladığı protez tipleridir. Tek diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kuronlar veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protez olarak adlandırılır. Eksik diş veya dişler, komşu dişlerden destek alınarak yapılan köprülerle restore edilmeye çalışılır. Bu nedenle komşu dişlerin belli bir oranda küçültülmesi gerekir. Köprüler genellikle çiğneme kuvvetlerine dayanacak metal bir alt yapı ve estetiği sağlayan porselen üst yapıdan oluşur. Ancak günümüz teknolojisinde bazı durumlarda sadece porselenle daha estetik ve daha doğal köprüler yapılması mümkün olmaktadır.

—Metal destekli porselen kaplamalar; adından da anlaşılacağı gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar. Diş dokusuna uygun, gerekli dayanıklılığa sahip krom-kobalt ya da krom-nikel alaşım kullanılarak yapılan porselen kaplamalardır.

—Zirkonyum destekli porselen kaplamalar; alt yapı olarak metal yerine beyaz renge sahip olan zirkonyum alaşım kullanılan protezlerdir. Doğal dişe çok yakın estetik görünüme sahiptir. Işığı yansıtır. Alt yapı olarak beyaz renkli alaşım kullanıldığı için, diş eti hizasında koyu renkli hat oluşmaz. İnsan vücuduyla yüzde yüz uyumludur. Alerjik reaksiyon göstermez.

—Full porselen kaplamalar; güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Alt yapıda herhangi bir madde kullanılmamaktadır.

—Laminat veneer; yaprak porselen denilen, temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidir. Porselenden imal edilen bu laminat kaplama, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uyguluma alanları şu şekilde özetlenebilir:

—Renklenmelerde, bleaching gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor v. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

—Ayrık dişleri bitiştirmede,

—Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

—Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguları düzeltilmesinde,

—Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde.

Hareketli Protezler

Eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanır. Protez, çene üzerindeki eksik dişlerin bir kısmını tamamlaması halinde parsiyel protez, çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise total protez diye adlandırılır.